حداکثر زمان در هر کشور برای خرید ماشین با حداقل حقوق

بد نیست بدانید پرفروش‌ترین خودرو در جهان، تویوتا کورولا است که در این کشورها بین ۷ ماه (استرالیا) تا ۴۱۱ ماه (هند) زمان برای خرید آن با حداقل حقوق لازم است. با اندکی جست‌وجو به این نتیجه می‌رسید که یک تویوتا کورولا در ایران حدود ۳۵۰ میلیون تومان آب می‌خورد؛ یعنی چیزی حدود ۲۹۱ ماه زمان لازم است تا پول خرید آن با حداقل حقوق یک کارگر به دست بیاید. دلیل بالا بودن این عدد، نرخ دلار در ایران و تعرفه بسیار بالای گمرک خودرو است که باعث می‌شود قیمت هر خودرو در ایران، جزو بالاترین قیمت‌های خودرو در جهان باشد.

حداکثر زمان در هر کشور برای خرید ماشین با حداقل حقوق

حداکثر زمان در هر کشور برای خرید ماشین با حداقل حقوق


خرید ماشین با حداقل حقوق در جهان,اخبار کار,خبرهای کار,حقوق و دستمزد

این روزها قیمت پراید، پرفروش ترین خودروی ایرانی در بازار، چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان است؛ عددی که در سال جاری رشد قابل توجهی داشته و این رشد، انتقاد بسیاری از مردم را نیز به دنبال داشته است. اگرچه مدیران شرکت های خودروسازی در ایران، همواره از پایین بودن قیمت خودرو گله دارند و خواستار افزایش آن هستند اما تردیدی نیست که قیمت خودرو برای بسیاری از مردم، بیش از توانایی شان است.

سرپوش - حداقل حقوق و مزایا در سال ۹۷ برای فردی مجرد بنا بر تصویب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برابر با یک میلیون و ۲۶۱ هزار و ۲۶۹ تومان است که نسبت به سال ۹۶، افزایشی ۳۰ درصدی داشته است. حال اگر فرض کنیم که فرد مجردی با پایه حقوق وزارت کار استخدام شده و قصد خرید خودرو با استفاده از حقوق ماهانه اش را دارد و در این مدت از حقوقش، هیچ مقداری را صرف امور جاری مانند خوراک و مسکن نکند، حدود ۳۲ ماه طول می کشد تا بتواند پول خرید یک پراید را جمع آوری کند! این مورد را هم در نظر بگیرید که خط فقر برای یک خانواده چهار نفره ساکن تهران در تابستان ۹۷، دو میلیون و ۷۲۸ هزار تومان بوده است. به بیان دیگر، به احتمال قریب به یقین، در شهری مانند تهران، آن پایه حقوق وزارت کار به تنهایی کفاف یک زندگی عادی را هم نمی دهد؛ چه برسد به آنکه آن را دست نخورده به مدت سه سال جمع کنیم تا بتوانیم با آن پراید بخریم!

البته همین نکته که پرفروش ترین خودروی ایرانی - برخلاف بسیاری از کشورها - هم زمان ارزان ترین خودرو در این کشور نیز هست، گواهی است بر این نکته که قیمت خودرو در ایران، بیش از توان مالی قشر عظیمی از مردم است.

حال بد نیست نگاهی بیندازیم به همین آمار در کشورهای دیگر. جدول زیر، مقایسه ای است از حداقل حقوق مصوب در ۱۸ کشور که برحسب دلار (به صورت اسمی) آورده شده و متأثر از نرخ دلار در کشور مورد نظر است. بدیهی است که قدرت خرید یک دلار در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است بنابراین در مقایسه هایی که بر حسب خرید صورت گرفته، شاخصی به نام «شاخص هزینه زندگی» لحاظ شده که به نوعی این اثر را خنثی کند.

در محاسبه اعداد، ساعت کاری در هر ماه برابر با ۱۷۶ ساعت لحاظ شده است. اگرچه در برخی کشورها این عدد متفاوت است اما میزان این تفاوت، تعیین کننده نیست.

جدول حداقل حقوق در ۱۸ کشور جهان

حداقل حقوق اسمی (دلار)منطقهکشور
۱۲۷۶آمریکای شمالیایالات متحده آمریکا
۱۷۹۵آمریکای شمالیکانادا
۳۱۳آمریکای جنوبیبرزیل
۶۲۵آمریکای جنوبیآرژانتین
۱۹۶۱اروپافرانسه
۱۸۲۳اروپاآلمان
۱۷۶۷اروپابریتانیا
۲۸۱۶اروپادانمارک
۳۵۵۲اروپا

سوییس

۱۹۴آسیاروسیه
۱۵۰آسیاچین
۱۳۰۱آسیاکره جنوبی
۱۱۹۳آسیاژاپن
۵۵آسیاهند
۲۵۶۳اقیانوسیهاسترالیا
۶۷۸خاورمیانهعربستان سعودی
۱۷۳آفریقاآفریقای جنوبی
۶۸آفریقامصر

در هریک از این کشورها، پرفروش ترین خودرو با دیگر کشورها متفاوت است. اگر همان شرایط مفروض در مسئله بالا را برای این کشورها فرض کنیم (حداقل حقوق مصوب به صورت دست نخورده) چند ماه طول می کشد تا مردم هریک از این کشورها موفق به خرید خودروی محبوب کشورشان شوند؟ برای این محاسبه، ابتدا خودروی محبوب در هر کشور و سپس قیمت خودرو در کشور مربوطه (به دلار) را استخراج و سپس قیمت آنها را به حداقل حقوق ماهیانه تقسیم می کنیم. جدول زیر، نتیجه این محاسبات است:

جدول مقایسه زمان لازم برای خرید خودروی پرفروش در هر کشور با استفاده از حداقل حقوق همان کشور

زمان حدودی (ماه)قیمت حدودی خودرو (دلار)پرفروش ترین خودروکشور
۱۹۲۴۰۰۰هوندا آکوردایالات متحده آمریکا

۱۶

۲۸۰۰۰تویوتا رَوفورکانادا
۵۷۱۸۰۰۰فیات پالیوبرزیل
۴۸۳۰۰۰۰تویوتا هایلوکسآرژانتین
۱۰۱۹۰۰۰رنو سلیوفرانسه
۱۴۲۵۰۰۰فولکس واگن گلفآلمان
۱۰۱۷۰۰۰فورد فیِستابریتانیا
۵۱۴۰۰۰تویوتا آیگودانمارک
۶۲۱۰۰۰اسکودا اوکتاویاسوییس
۳۱۶۰۰۰لادا پریوراروسیه
۶۰۹۰۰۰وولینگ هونگ گوانگچین
۱۴۱۸۰۰۰هیوندا آوانتهکره جنوبی

۷

۸۰۰۰تویوتا پریوسژاپن
۷۳۴۰۰۰ماروتی آلتو ۸۰۰هند
۸۲۱۰۰۰تویوتا هایلوکساسترالیا
۴۴۳۰۰۰۰تویوتا کمریعربستان سعودی
۹۲۱۶۰۰۰فولکس واگن پولوآفریقای جنوبی
۲۲۰۱۵۰۰۰هیوندای اکسنتمصر

البته دقت به این نکته ضروری است که اگرچه در کشوری مثل آرژانتین ۴۸ ماه طول می کشد تا کارگری با حداقل حقوق و بدون دست زدن به آن حقوق به پرفروش ترین خودروی این کشور برسد اما پس از ۴۸ ماه، یک تویوتای هایلوکس نصیبش می شود؛ نه یک پراید!

بد نیست بدانید پرفروش ترین خودرو در جهان، تویوتا کورولا است که در این کشورها بین ۷ ماه (استرالیا) تا ۴۱۱ ماه (هند) زمان برای خرید آن با حداقل حقوق لازم است. با اندکی جست وجو به این نتیجه می رسید که یک تویوتا کورولا در ایران حدود ۳۵۰ میلیون تومان آب می خورد؛ یعنی چیزی حدود ۲۹۱ ماه زمان لازم است تا پول خرید آن با حداقل حقوق یک کارگر به دست بیاید. دلیل بالا بودن این عدد، نرخ دلار در ایران و تعرفه بسیار بالای گمرک خودرو است که باعث می شود قیمت هر خودرو در ایران، جزو بالاترین قیمت های خودرو در جهان باشد.

البته با اینکه حداقل حقوق، معیار نسبتا مناسبی در طبقات فقیر جامعه به شمار می رود، الزاما نمی تواند دیدِ شفاف و دقیقی نسبت به اکثریت جامعه را به ما بدهد. شاخص های دیگری از جمله برابری اقتصادی و هزینه های زندگی، نقش های بسیار مهمی در این زمینه ایفا می کنند. از این رو، محاسبات بالا را با میانگین حقوق در هر یک از این کشورها نیز تکرار می کنیم:

جدول مقایسه زمان لازم برای خرید خودروی پرفروش در هرکشور، با استفاده از متوسط حقوق همان کشور

زمان حدودی (ماه)میانگین حقوق اسمی (دلار)پرفروش ترین خودروکشور
۵۵۰۴۷هوندا آکوردایالات متحده آمریکا
۷۴۱۶۹تویوتا رَوفور

کانادا

۲۵۷۱۵فیات پالیوبرزیل
۲۸۱۰۸۷تویوتا هایلوکسآرژانتین
۵۳۵۳۴رنو سلیوفرانسه
۷۳۷۰۶فولکس واگن گلفآلمان
۵۳۷۷۳فورد فیِستابریتانیا
۳۵۴۷۳تویوتا آیگودانمارک
۳۷۳۴۷اسکودا اوکتاویاسوییس
۸۷۶۹لادا پریوراروسیه
۱۲۷۲۴وولینگ هونگ گوانگچین

۷

۲۶۱۶هیوندا آوانتهکره جنوبی
۳۳۱۸۶تویوتا پریوس

ژاپن

۲۶۱۵۲ماروتی آلتو ۸۰۰هند
۴۵۱۳۵تویوتا هایلوکساسترالیا
۱۸۱۶۷۳تویوتا کمریعربستان سعودی
۳۵۴۵۳فولکس واگن پولوآفریقای جنوبی
۶۰۲۵۱هیوندا اکسنتمصر

در همین مرحله می توانید با مقایسه میانگین حقوق با حداقل حقوق در هر کشور، دیدِ مختصری نسبت به برابری اقتصادی در جامعه کشور هدف پیدا کنید. البته عوامل دیگری نیز در این مورد نقش بازی می کنند که از اهمیت بالایی برخوردارند ولی برای مثال، دو کشور آمریکا و دانمارک را در نظر بگیرید. حداقل حقوق در دانمارک، چیزی حدود دو برابر حداقل حقوق در آمریکاست؛ در حالی که این دو کشور، میانگین حقوق تقریبا برابری دارند. به بیان دیگر، فقرای دانمارک، چندان از متوسط جامعه دور نیستند. این مورد خودش را در ضریب جینی (شاخصی برای ارزیابی شکاف طبقاتی) این دو کشور نیز نشان می دهد. ضریب جینی برای آمریکا برابر با ۰.۴۲ و برای دانمارک برابر با ۰.۲۹ است. اعداد پایین تر به معنای شکاف طبقاتی کمتر است.

حال اگر هزینه های جاری متوسط زندگی را از حقوق بکاهیم چطور؟ واقعیت این است که شاخص هزینه زندگی، برای سبد مشخصی از کالا و برای متوسط جامعه محاسبه می شود و این یعنی نمی توان فرض کرد فردی که حداقل حقوق را می گیرد، با همین هزینه ها زندگی می کند اما اگر چنین فرضی داشته باشیم و به نوعی رفاهی برابر را برای تمام آحاد جامعه فرض کنیم، چند ماه طول می کشد تا در هریک از این کشورها بتوان یک تویوتا کورولا خرید؟ در هفت کشور از کشورهای فوق، هرگز نمی توانید! در واقع اصلا دخل و خرجتان با هم جور در نمی آید چون هزینه های زندگی متوسط از حقوق حداقل بیشتر است. اما در میان ۱۱ کشور باقی مانده، استرالیا با ۱۲ ماه، بهترین وضعیت و آرژانتین با ۵۱۰ ماه بدترین وضعیت را دارد. اگر همین شرایط را برای حقوق متوسط نیز لحاظ کنیم، کماکان استرالیا در صدر باقی می ماند ولی برزیل با ۲۸۰ ماه جای آرژانتین را در قعر می گیرد.

اگر منصفانه و علمی تر به مسئله نگاه کنیم، نمی توان تنها با استفاده از آمار فوق، مواردی چون رفاه اقتصادی یا رضایت مردم هر کشور را بسنجیم چرا که تعداد عوامل مؤثر در هریک بسیار بیش از موارد بالاست. اما می توان به یک نمای کلی از وضعیت در هر کشور و البته در ایران رسید.